NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Музика на живо и „огнени“ барабани има в новия спектакъл на „Жар театър“
4103
Тонът на времето

Музика на живо и „огнени“ барабани има в новия спектакъл на „Жар театър“

Спектакълът „В ритъм: Пулсът на огъня“ ще има премиера на 16 септември в парка на НДК,  в рамките на 13-ото издание на международния фестивал за куклен и уличен театър „Панаир на куклите“, съобщават от „Жар театър“. „В ритъм: Пулсът на огъня" е алегоричното и атрактивно представление, което продължава линията на предишните мащабни огнени зрелища на „Жар театър“ („Игнис“, „Паметта на огъня“, „Душа: пробуждане“). Той съчетава в себе си специално написаната от композитора Йордан Владев музика, изкуството на Мима и пантомимата, огнени визиони и картини, хореографии с огнени реквизити и разбира се – ритъм. Включените в спектакъла „огнени барабани“ са уникална техника на барабанене с огнени уреди, разработвана от жар „Театър“ в последните години“, разказват от екипа

| 14 Септември 2024, 16:12 ч.
Музика на живо и „огнени“ барабани има в новия спектакъл на „Жар театър“
Музика на живо и „огнени“ барабани има в новия спектакъл на „Жар театър“
Снимка © „Жар театър“

Спектакълът „В ритъм: Пулсът на огъня“ ще има премиера на 16 септември в парка на НДК,  в рамките на 13-ото издание на международния фестивал за куклен и уличен театър „Панаир на куклите“, съобщават от „Жар театър“.

Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.

Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).

„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова. 

Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени&ldq

Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.

Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.

От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.

Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей&ldquo

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов.

Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“.

Поради служебен ангажимент в Германия, наградата получи асистент-операторът Симеон Киров, връчена му от кмета на града-домакин Людмил Веселинов.

Церемонията по награждаването на отличените оператори и филми бе в дома на културата „Димо Коларов“. Гостите на града и участниците в културния форум бяха посрещнати по червен килим, а водещ бе журналистът Ники Кънчев.

Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на фестивала за операторско май

„В ритъм: Пулсът на огъня" е алегоричното и атрактивно представление, което продължава линията на предишните мащабни огнени зрелища на „Жар театър“ („Игнис“, „Паметта на огъня“, „Душа: пробуждане“). Той съчетава в себе си специално написаната от композитора Йордан Владев музика, изкуството на Мима и пантомимата, огнени визиони и картини, хореографии с огнени реквизити и разбира се – ритъм. Включените в спектакъла „огнени барабани“ са уникална техника на барабанене с огнени уреди, разработвана от жар „Театър“ в последните години“, разказват от екипа. 

„Това не е традиционният драматичен спектакъл, в смисъла който познаваме още от времето на Аристотел. По-скоро, трябва да гледаме на него като на спектакъл-преживяване, който, в духа на сакралния театър, има за цел да зареди присъстващите с енергия, радост и вдъхновение. Да ги доближи до непосредственото усещане за битието и смисъла на истинските неща. Спектакъл, който въздейства не толкова на рационално, колкото на енергийно ниво и индиректно ни припомня, че не сме сами или забравени на тази земя, а сме част от необятната и вечно трансформираща се вселена, от величествения общ и всепроникващ ритъм и танц на естеството“, казва режисьорът Елена Пап, която е и автор на концепцията и сценария, в съавторство с Пламен Радев.

„Както и в предишните ни огнени мимодрами, огънят, носещ енергията на живота, е основното ни изразно средство в спектакъла. Във всеки нов спектакъл експериментираме и въвеждаме нещо ново, нещо което не сме пробвали преди, което обогатява палитрата ни от изразни средства. В този случай това са търсенията ни по посока на съчетаването на огъня с ударните инструменти и активното и смислово въвеждане на големи огнени картини“, допълва Пламен Радев

По думите му запомнящ се момент в спектакъла е изпълняваната на живо музика. На ударни инструменти е Йордан Владев, флейта – Таня Никлева. Участват актьорите Жан Илиев, Иван Недялков, Ангел Христов, Ели Колева, Антон Хасан, Стивън Генчев, Елена Пап и Пламен Радев.

Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство.

Експозицията е озаглавена „Европа в България“ и ще бъде в Софийската градска художествена галерия от 17 октомври до 16 февруари 2025 г., съобщават организаторите.

„Диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и силно преплетена мрежа от връзки между личности, събития, художествени центрове, тенденции, произведения, явления“, разказват от екипа.

Експозицията включва творби на едни от най-значимите автори в българското изкуство: Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др. В изложбата са представени произведени

Проект за изготвяне на цялостен ремонт на сградата на Археологическия музей в Бургас на стойност 104 000 лв. е одобрен за финансиране от Министерство на културата, съобщават от Регионалния историческия музей (РИМ) в Бургас.

Проектът, изготвен от Регионалния исторически музей, ще включва цялостен ремонт на покрива, фасадите и вътрешните помещения на сградата. Предвижда се старите фондохранилища да бъдат съборени и да бъдат построени нови. Ще бъде обособена и офис сграда, както и музейно кафене в двора на музея, а оградите да бъдат изградени наново.

Очаква се проектирането на ремонта да започне след превеждането на средствата и процедурите по обществената поръчка. От музея предвиждат това да се случи около средата на 2025 г.

Припомняме, че преди година и половина областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова приключи процедурата по предоставяне на сградата и

Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно. 

„Цената на независимостта е самотата. В случая, м

Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.

Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция. 

„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз

„Керана и космонавтите“ представят нов албум на 19 септември в „Маймунарника“, съобщават организаторите. 

„Октант“ събира 11 познати песни, сред които „Поне за ден“, „Толкоз мога“, „Твойта кожа“, както и най-новата песен, която излезе със самостоятелен клип преди по-малко от месец – „Жива“. Освен на концерта, песните ще бъдат достъпни и във всички дигитални платформи, както и на CD.

Това е вторият авторски албум на групата след „Урса майнър“. Всички текстове отново са написани от Керана, а музиката и аранжиментът към тях са в резултат на общата работа и на групата.